Fra løsgjengerloven til Prosjekt bostedsløse
– Hvis en person med rusavhengighet for 40 år siden fikk problemer med å bo og betale boutgiftene sine, hadde vedkommende problemer. Skjer det samme i dag, er det en boligsosial bakkebyråkrat som også får problemer, sier Viggo Nordvik i NOVA.
Husbankens utfordringer var tema da forskningsleder Viggo Nordvik fra Norsk institutt for oppvekst, velferd og aldring (NOVA) innledet under Husbankens fagseminar i januar. Mens hovedutfordringen for 40 år siden var å skaffe så mange og så gode boliger som mulig innen begrensede rammer, er den nå rettet mot å bistå de som ikke klarer å mestre sine boforhold på egenhånd.
Fra løsgjengerlov til normaliseringsmodell
Viggo Nordvik minnet om at det før løsgjengerloven ble opphevet på 1970-tallet var straffbart å være bostedsløs.
– Nå er oppgaven å inkludere alle på boligmarkedet og å avskaffe uverdige boforhold. Det er minst like viktig. Selvom bolignøden er avskaffet, er ikke trykket på boligpolitikken blitt mindre. Heller tvert om:
– Ser vi på utviklinga fra løsgjengerloven til Prosjekt bostedsløse, kan vi ikke snakke om noe redusert ambisjonsnivå.
Den boligsosiale politikken er utvidet Ifølge statistikken bodde 27 prosent av alle eldre i 1960 sammen med yngre familiemedlemmer. I 2001 gjaldt det under 5 prosent. Hvis flere generasjoner bor under samme tak i dag, er det mer et resultat av fritt valg enn av bolignød, tror Viggo Nordvik.
Utenfor de boligsosiale ordningene
I flere forskningsarbeid har Viggo Nordvik pekt på hvor det kan settes et større boligpolitisk trykk for å nå målene om integrering av alle på boligmarkedet. I en analyse fra NOVA fra 2009 konkluderer han med at dagens boligsosiale støtteordninger kan forbedres, både med hensyn til regelverket og praktiseringen av det. Problemstillinger som belyses i analysen er ordningenes omfang, treffsikkerhet og i hvilken grad det er tilstrekkelig samspill mellom ordningene.
Ikke bare økonomi
– Det å være vanskeligstilt på boligmarkedet kan eller bør ikke bare forklares med bortfall av inntekt. Problemene ulike husstander møter på boligmarkedet er sammensatte og har mange fasetter. Inntekt er kun en av flere faktorer som kan forårsake vanskeligheter i bosituasjonen for en husstand, sier han.
Opprettet: 03.02.2010 -
Sist oppdatert: 05.02.2010